fbpx
CHOR
(foto Jacek Szabela)
Pierwsze wzmianki o pojawieniu się chóru na Politechnice Łódzkiej sięgają 1951 roku. Ten pierwszy chór działał z przerwami ponad 10 lat. Z nielicznych zachowanych z tych czasów zapisków wynika, że chór występował m. in. w Filharmonii Łódzkiej, gdzie w ramach Wieczorów Moniuszkowskich wykonywał mazura ze „Strasznego Dworu”.
Istniejący do dziś Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej uruchomił, już nieprzerwaną tym razem działalność, w roku 1968, z inicjatywy studentów Wydziału Elektrycznego. Początkowo był to chór męski, ale w następnym roku stał się już chórem mieszanym i tak już pozostało. W 2013 roku Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej obchodził jubileusz 45-lecia nieprzerwanej działalności.
Na przestrzeni lat kierowało chórem 10 dyrygentów. Od 1993 roku kierownikiem artystycznym chóru jest dr hab. Jerzy Rachubiński, pod którego kierownictwem zespół odniósł wiele sukcesów w kraju i za granicą.
Wieloletnia historia Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej to liczne koncerty w Łodzi i innych miastach Polski, a także trasy koncertowe w wielu krajach Europy oraz udział w festiwalach i konkursach chóralnych polskich i zagranicznych. W ostatnim dziesięcioleciu, chór brał udział w ciągu każdego roku w około 20 różnych – mniejszej lub większej wagi przedsięwzięciach muzycznych. W pamięci zostają przede wszystkim wyjazdy zagraniczne oraz udział w międzynarodowych konkursach chóralnych (m. in. na Węgrzech, w Irlandii i Portugalii), zdobywane tam medale czy dyplomy i uznanie międzynarodowego jury, a także publiczności.Jednym z najważniejszych wyzwań muzycznych chóru, w jego najnowszej historii, było przygotowanie i zorganizowanie łódzkiego i warszawskiego prawykonania „Liverpool Oratorio” Paula McCartneya w czerwcu 2006 roku. Ponadto chór towarzyszył w 2012 roku słynnemu tenorowi Andrea Bocellemu podczas jego koncertu w łódzkiej Atlas Arenie, a w latach 2014 i 2015 wziął udział w koncertach z serii Night of the Proms, podczas których Atlas Arena gościła takie gwiazdy jak Natalia Kukulska, OMD, Coolio, Amy Macdonald, Kim Wilde i Katie Melua.
0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2020 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?