fbpx
CHOR
(foto Jacek Szabela)
Pierwsze wzmianki o pojawieniu się chóru na Politechnice Łódzkiej sięgają 1951 roku. Ten pierwszy chór działał z przerwami ponad 10 lat. Z nielicznych zachowanych z tych czasów zapisków wynika, że chór występował m. in. w Filharmonii Łódzkiej, gdzie w ramach Wieczorów Moniuszkowskich wykonywał mazura ze „Strasznego Dworu”.
Istniejący do dziś Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej uruchomił, już nieprzerwaną tym razem działalność, w roku 1968, z inicjatywy studentów Wydziału Elektrycznego. Początkowo był to chór męski, ale w następnym roku stał się już chórem mieszanym i tak już pozostało. W 2013 roku Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej obchodził jubileusz 45-lecia nieprzerwanej działalności.
Na przestrzeni lat kierowało chórem 10 dyrygentów. Od 1993 roku kierownikiem artystycznym chóru jest dr hab. Jerzy Rachubiński, pod którego kierownictwem zespół odniósł wiele sukcesów w kraju i za granicą.
Wieloletnia historia Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej to liczne koncerty w Łodzi i innych miastach Polski, a także trasy koncertowe w wielu krajach Europy oraz udział w festiwalach i konkursach chóralnych polskich i zagranicznych. W ostatnim dziesięcioleciu, chór brał udział w ciągu każdego roku w około 20 różnych – mniejszej lub większej wagi przedsięwzięciach muzycznych. W pamięci zostają przede wszystkim wyjazdy zagraniczne oraz udział w międzynarodowych konkursach chóralnych (m. in. na Węgrzech, w Irlandii i Portugalii), zdobywane tam medale czy dyplomy i uznanie międzynarodowego jury, a także publiczności.Jednym z najważniejszych wyzwań muzycznych chóru, w jego najnowszej historii, było przygotowanie i zorganizowanie łódzkiego i warszawskiego prawykonania „Liverpool Oratorio” Paula McCartneya w czerwcu 2006 roku. Ponadto chór towarzyszył w 2012 roku słynnemu tenorowi Andrea Bocellemu podczas jego koncertu w łódzkiej Atlas Arenie, a w latach 2014 i 2015 wziął udział w koncertach z serii Night of the Proms, podczas których Atlas Arena gościła takie gwiazdy jak Natalia Kukulska, OMD, Coolio, Amy Macdonald, Kim Wilde i Katie Melua.
0 Comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2019 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?