Night of the Proms od 32 lat jest w Europie synonimem rozrywki na najwyższym poziomie. To trzymające w napięciu muzyczne show z udziałem gwiazd, perfekcyjnie wyreżyserowane, dopełnione super nowoczesną techniką oświetleniową i nagłośnieniową. Ponad 900 koncertów obejrzało 10 mln widzów. W towarzystwie orkiestry symfonicznej swoje przeboje śpiewali popowi i rockowi giganci, wśród nich Joe Cocker, Sting, James Blunt, Macy Gray, Sinéad O’Connor, Angie Stone, Andrea Bocelli, Boy George, Mike Oldfield, czy Zucchero. Seal przyznał, że występ podczas Night of the Proms w 2011 roku był jednym z najprzyjemniejszych muzycznych doświadczeń w jego karierze. A mistrz James Brown, który dał się zaprosić do udziału w 2004 roku powiedział: „świat musi to zobaczyć!”.

Na pomysł zorganizowania Night of the Proms wpadli 30 lat temu dwaj belgijscy studenci Jan Vereecke i Jan Van Esbroeck. Zainspirowała ich atmosfera słynnych koncertów promenadowych organizowanych w Wielkiej Brytanii od końca XIX wieku. Ale układając program swojego show zdecydowali się zaryzykować. Dodali do klasycznego repertuaru popowe przeboje, by trafić do szerszej publiczności, zwłaszcza studentów. Pierwszy koncert odbył się 19 października 1985 roku w Antwerpii i okazał się wielkim sukcesem. Oglądało go 13,5 tysiąca widzów. Już wówczas w repertuarze znalazła się piosenka Music w wykonaniu Johna Milesa, która wkrótce stała się nieoficjalnym hymnem Night of the Proms. Dziś grana jest niemal podczas każdego koncertu. Na pierwsze dźwięki tego utworu widzowie wstają z miejsc, by wspólnie z Milesem śpiewać „Music is my first love and it will be my last”. To magiczny moment wieczoru.

Sukces pierwszego koncertu pociągnął za sobą organizację następnych edycji Night of the Proms. W ciągu kolejnych lat przybywało miejsc i hal koncertowych, gdzie podziwiać można było widowisko, wydłużała się lista gwiazd, pojawiali się sponsorzy imprezy. Ale idea pozostała niezmienna – dobra zabawa przy popowych i klasycznych przebojach. Jan Vereecke i Jan Van Esbroeck, do dziś dnia stoją na czele PSE Belgium, która organizuje Night of the Proms w Belgii i współpracuje z partnerami w Europie i Ameryce Północnej. Jan Vereecke osobiście pracuje nad scenariuszem koncertów, zaprasza artystów, wymyśla repertuar. I z niezmiennym entuzjazmem wciąż szuka sposobów na dotarcie do jeszcze większej publiczności. W 2014 roku cykl zadebiutował w Polsce i Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju wystąpili wówczas: OMD, Amy Macdonald, John Miles oraz Natalia Kukulska. Od tamtej w ramach Night of the Proms dla polskiej publiczności grali m.in. Zucchero, Simple Minds, Lisa Stansfield, Blue Cafe, Katie Melua oraz Kim Wilde. Łączna widownia wszystkich polskich koncertów przekroczyła 20 tysięcy osób.

W tym roku gwiazdami Night of the Proms Polska będą między innymi: legendarne UB40, Anastacia, Ronan Keating i Margaret. Towarzyszyć im będzie światowej sławy Proms Symphony Orchestra pod dyrekcją Alexandry Arrieche, Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej oraz NOTP Backbone. Po raz pierwszy w historii polskiej edycji imprezy, koncerty Night of the Proms odbędą się w dwóch miastach: Warszawie oraz Łodzi.

W Polsce organizatorem wydarzenia jest Music Events Poland.

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2021 KLEO Template a premium and multipurpose theme from Seventh Queen

Log in with your credentials

Forgot your details?